Róże okrywowe – czasem nazywane płożącymi to młoda i bardzo zróżnicowana grupa róż.

 

Do tej grupy należą krzewy ścielące się po podłożu o wzroście niskim, mocno rozgałęzionym, czyli płożące oraz róże bardzo ekspansywne, osiągające duże rozmiary i znaczną wysokość. Główną wspólną cechą róż w tej grupie jest silne krzewienie, gęste zdrowe ulistnienie i niespotykana żywotność krzewów. Wiele odmian cechuje wyjątkowo obfite, często nieprzerwane kwitnienie, aż do nadejścia zimy. Kwiaty często drobne lub średniej wielkości nawet po opadach deszczu wyglądają świeżo i atrakcyjnie.

 

Najnowsze odmiany są szczególnie łatwe w uprawie ze względu na małe wymagania pielęgnacyjne. Nie potrzebują corocznego cięcia , tolerują niesprzyjające warunki uprawy zachowując zdrowe liście. Róże okrywowe mają wysoką odporność na mróz. Nawet jeżeli podczas surowej zimy pędy przemarzną, to po przycięci ich tuż przy ziemi krzewy bardzo dobrze odbudowują cię.

Wiele odmian z tej grupy otrzymało nagrodę ekspertów ds. hodowli róż: ADR – najwyższe odznaczenie wśród róż.

 

Ze względu na bogactwo różnorodności róże okrywowe są bardzo uniwersalne w zastosowaniu. Idealnie nadają się do małych ogrodów, do donic w celu upiększenia balkonu czy tarasu. Równi dobrze sprawdzają się w przestrzeni miejskiej sadzone w małych i  dużych grupach oraz jako pasy zieleni wzdłuż dróg.

 

Róże okrywowe - Róże ogrodowe